instrumentálně - vokální masterclass

J. J. I. Brentner

8. 8. - 17. 8. 2019

O projektu

Již druhým rokem jsme se věnovali projektu, který je v českém prostředí tak trochu výjimečný. Zahrnuje v sobě totiž princip masterclass společně s nastudováním konkrétního díla. Tentokrát bylo středem zájmu dílo Jana Josefa Ignáce Brentnera. Projekt byl opět určen studentům a začínajícím profesionálům se zájmem o hudbu vrcholného baroka - zpěvákům (soprán, alt, tenor, bas) a instrumentalistům (housle, viola, violoncello, kontrabas, cembalo, theorba, flauto traverso).

Cílem bylo nastudování a provedení díla na čtyřech koncertech. Premiéra se uskutečnila v Dobřanech u Plzně, kde se J. J. I. Brentner narodil a kde také v poměrně mladém věku zemřel. Další koncerty proběhli v Manětíně, Plané u Mariánských Lázní a v německém Pfreimdu.

Zpěváci měli jedinečnou možnost pracovat pod vedením lektorky, korepetitora a dirigenta na celkovém nastudování díla a jeho následném provedení za doprovodu barokního orchestru.

Pro instrumentalisty šlo o příležitost rozšířit své zkušenosti s nastudováním uceleného díla vrcholného baroka, prací ve skupině, dobovým smykováním a hrou v barokním ladění a´=415Hz.


Lektoři:

Gabriela Eibenová / zpěv

Magdalena Malá / barokní housle

Helena Matyášová / barokní violoncello

Lukáš Vendl / basso continuo a korepetice

Jakub Kydlíček / dirigent